fallback

Щедрата социална система на Норвегия като извор на проблеми

Над от една пета от населението в трудоспособна възраст е разчитало на помощи през 2016 г., а делът на заетите в трудоспособна възраст е на 21-годишно дъно

21:37 | 07.06.17 г. 4

Норвегия има сериозен проблем. Безработицата в страната може и да е под 3%, но но петролната криза, която удари най-богатата нация в Скандинавия, може да остави постоянен отпечатък, пише Bloomberg в свой анализ.

Повече от една пета от населението в трудоспособна възраст е разчитало на обезщетения за безработица или за заболявания през 2016 г., показват резултатите от проучване на Норвежката администрация по труда и благосъстоянието.

Социалните плащания в страната се увеличават с 3% през 2016 г. Това вероятно ще затрудни Норвегия да намали зависимостта си от петролната и газова индустрия.

Откриването на петрол преди 50 години превърна страната в богатата нация, която е в момента, и спомогна за основаването на най-щедрата социална система в света. Намаляването на ресурсите обаче и преминаването към "зелена" енергия означава, че страната ще трябва да намери друг източник, за да запази стандарта си на живот, посочва агенцията.

Това вече се признава и от администраторите на социалната система в Норвегия. Акронимът на агенцията дори се употребява като глагол, т.е. се възприема като „да се възползваш от социалните помощи“.

"За да поддържаме норвежката система за социални грижи, имаме нужда от повече хора, които работят“, коментира Сигрун Вагенг, ръководител на социалната агенция.

Икономическото бедствие до голяма степен е съсредоточено в обичайните области - селските общности, засегнати от затварянето на мини и други ключови предприятия. В арктическата община Баланген безработицата се вдигна още преди десетилетия заради затворената сярна и медна мина. Сега почти 40% от и без това намаляващото население в района получава месечни обезщетения от държавата – най-големият дял в скандинавската държава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:54 | 13.09.22 г.
fallback